AAA WA Logo
SEARCH
SITE MAP
HOME
ROCK & BEACH
ESTUARY
DRY CASTING
BOATING
MANDURAH 500
FISHING CLINICS
AAA RULES
AAA HISTORY
SUBMISSIONS
MEETINGS
AFFILIATED CLUBS
RECORDS
PHOTOS
CONTACT US
LINKS
WHAT'S NEW
EMAIL THIS PAGE
EMAIL HELP

Club Marine Logo


2005 AAA State Boat Angling Championships major sponsors Club Marine


Alec's Marine Information


2005 AAA State Boat Angling Championships sponsored byAlec's Marine

Australian Anglers Association, (WA Division) Inc.



2004/2005 State Boat Angling Championships.



The 2004 State Boat Angling Championships were held on Saturday 19 March 2005 and hosted by the Hillarys Yacht Club at their club premises at Hillarys Marina. This event was organised by the AAA Boating Sub Committee and was open to any member of a club affiliated with the Australian Anglers Association.

The event started at 5.00 am with the sign on at the club house, with the weigh in and presentations in the late afternoon. 230 anglers competed in 95 boats.

There were both team and individual events and these were divided into four divisions:- Open, Ladies, Veterans (over 55 years) and Juniors (12 to 16 years) and so caters for participation by all the family.

The scoring for the championship encouraged people to catch a range of species of fish. Points were awarded based on the number of eligible species weighed plus four points per kilogram of total bag weight. Each entrant was allowed to weigh in only ONE fish of each nominated species. The points for species increased as more species were entered.

Clubs nominated teams in each class prior to the start of Championship. Mens teams could have a maximum of seven people, while Ladies teams, Veterans teams, and Juniors teams could have a maximum of four people.

For Mens team scoring, the best six results were counted, with the seventh result not included in the score. For Ladies, Veterans and Juniors team scoring, the best three results were counted, with the fourth result not included in the score.

The individual and team points from this event go towards an overall individual and club championship over all four divisions run by AAA, Beach & Rock, Boat Angling, Estuary Angling and Dry Casting.

Details, names, weights of fish, clubs represented, team and individual results, can be seen by clicking on the links below.



Individual Winners. Teams Winners. Species Winners and Catches.
Individual Results Men. Individual Results Ladies. Individual Results Veterans.
Individual Results Juniors. Team Results Men. Team Results Ladies.
Team Results Veterans. Team Results Juniors.  

Overall results were:-

State Boat Open Champion Adam EastmanOSAC Boat12 species 235.0 points

State Boat Champion ClubMarmion Angling & Aquatic Club

State Boat Mens Individual
Champion Adam EastmanOSAC Boat12 species 235.0 points
Runner-upMichael KaneMarmion10 species224.8 points

State Boat Ladies Individual
ChampionNoeleen WeymouthHillarys8 species143.0 points
Runner-upJan EcclesMarmion5 species126.3 points

State Boat Juniors Individual
ChampionLiam HillaryMarmion8 species127.2 points
Runner-upMichael RoddaMarmion3 species74.2 points

State Boat Veterans Individual
ChampionGraeme SigleyWSSC8 species143.5 points
Runner-upGordon GoellnightHillarys8 species136.3 points


State Boat Mens Teams
Team ChampionsOffshore Angling Club - Boat 866.1 points
Runners-upMarmion Angling & Aquatic Club (1)657.6 points
State Boat Ladies Teams
Team ChampionsRank 1 Marmion Angling & Aquatic Club (1)233.9 points
Runners-upRank 2 Hillarys Yacht Club (2)199.2 points
State Boat Juniors Teams
Team ChampionsMarmion Angling and Aquatic Club (1) 267.2 points
Runners-upQuinns Rock Fishing Club (1)133.0 points
State Boat Veterans Teams
Team ChampionsHillarys Yacht Club (2)306.5 points
Runners-upMarmion Angling & Aquatic (1)293.5 points



Species Winners and their catches were:-


SpeciesWeight kgCaught By
Baldchin3.332Brent Eccles
Breaksea Cod1.964Graeme Sigley
Flathead1.174Kylie Honor
Herring0.271Morrie Marshall
Jewfish16.1Ken Bentley
King George Whiting0.998Glen Hillary
Pink Snapper5.52Ken Pendlebury
Queen Snapper7.36Paul Newsome
Trevally1.0Lynn Malone
Whiting0.19Jan Cantwell


Individual Results Mens
RankNameClub Weight kgSpeciesTotal Points
1Adam EastmanOSAC Boat21.2512235.0
2Michael KaneMarmion27.4410224.8
3Daniel BellWSSC22.6110205.4
4Geoff KirkMarmion16.7810182.1
5Glenn OmondMarmion16.4610180.8
6Peter LongoOSAC Boat19.598162.3
7Ian EastmanOSAC Boat17.858155.4
8Shaun MurphyMarmion9.0610151.2
9Ken BentleyMarmion19.947149.8
10Peter JenkinsMarmion13.868139.4
11Alan OmondMarmion9.449136.8
12Glen HillaryMarmion6.699125.8
13Terry BellWSSC13.617124.4
14Vince LongoOSAC Boat13.607124.4
15Brent EcclesOSAC Boat18.115117.4
16David RoweOSAC Boat14.586115.3
17Justin SucichHillarys16.37499.5
ISKurt GraingerMandurah13.20597.8
19Steve YarwoodMarmion14.68492.7
20Graham WeymouthHillarys11.72591.9
21Kevin MaloneWSSC8.20689.8
22Robert JonesMarmion10.94588.8
23John CostelloMarmion7.74688.0
24Graham SoppMarmion10.28586.1
25Adrian BroadbentWSSC7.18685.7
26Michael GraingerMandurah12.40483.6
27Clive KingHillarys2.54780.1
28Paul NewsomeWSSC11.48479.9
29Chris GastonWSSC8.23577.9
30Rob RoddaMarmion13.08376.3
31Michael GillHillarys7.75576.0
32Scott WarnerMarmion7.56575.2
33David GreenWSSC6.79572.2
34Bill McPhersonHillarys3.06669.2
35Peter CooperHillarys2.60667.4
36Bill LeechQuinns Rocks5.20565.8
37Joe GauciWSSC3.74559.9
38Johnathan RoweOSAC Boat3.56559.2
39Wayne BennettsQuinns Rocks2.74556.0
40Paul MiddletonMarmion2.67555.7
41Graeme PearsonHillarys2.66555.6
42Peter JonesMarmion2.44554.8
43Steve JenkinsMarmion1.96552.8
44Karl RichardsonHillarys1.78552.1
45Matthew MouritzMandurah6.82351.3
46Darren LockhartMarmion1.31550.2
47Mick ReynoldsMandurah6.38349.5
48Adrian VermeerQuinns Rocks1.08549.3
49Nick FiftHillarys3.61448.4
50Russell HillaryMarmion3.21446.8
51Jamie MartinMandurah3.10446.4
52Gary BellWSSC3.06446.2
53Roland MargariaMarmion2.66444.6
54Steve NeilsonHillarys2.65444.6
55Greg O'KeefeWSSC2.53444.1
56Wayne McGrathHillarys4.76343.0
57Ron D'RaineMarmion1.98441.9
58Andy CassWSSC1.90441.6
59George HolmanSurfcasters1.83441.3
60Richard BryantWSSC1.73440.9
61Andrew DonkinMandurah1.52440.1
62Bert StrawQuinns Rocks1.50440.0
63Ian WilkesMarmion1.42439.7
64Nick ShawQuinns Rocks1.06438.2
65Martin DewMarmion1.04438.2
66Stephen KnightMarmion1.02438.1
67Jamie StrawQuinns Rocks1.00438.0
68Phil CrannageMarmion3.28337.1
69Garry CunninghamHillarys3.13336.5
70Neil CobbMarmion0.52436.1
71Rolly BeuggeWSSC2.37333.5
72Ron LangdonWSSC2.20332.8
73Richard LeeQuinns Rocks1.50330.0
74Frank BaldyQuinns Rocks1.46329.8
75Robert GillespieWSSC1.44329.8
76Tony SurmanMarmion0.48325.9
77Roland AlburyHillarys0.48325.9
78Michael O'KaneHillarys0.40325.6
79Craig GeerssenMandurah1.38220.5
80Dale MurphyHillarys1.20219.8
81Max CurryMandurah0.58217.3
82Pat ShinnickLancelin0.21215.8
83Jeff AshworthMandurah1.58113.3
84Wayne SnowMandurah1.10111.4
85Kenny WarnerMandurah1.00111.0
86Kevin MossQuinns Rocks0.96110.8
87Murk SchoenQuinns Rocks0.88110.5
88Warren UsherMandurah0.5419.2
89John BoxhornMarmion0.2618.0
90Roy LukiesMarmion0.2017.8
91Wayne AugustinMandurah0.1217.5


Individual Results Ladies
RankNameClubWeight kgSpeciesTotal Points
1Noeleen WeymouthHillarys14.768143.0
2Jan EcclesMarmion20.325126.3
3Kylie HonorMandurah11.486102.9
4Josephine DarchMarmion7.56464.2
5Sheila LangdonWSSC4.61563.4
6Vivian MossQuinns Rocks10.98258.9
7Ann SigleyWSSC2.39554.6
8Teresa BryantWSSC1.64551.5
9Verna McPhersonHillarys1.60551.4
10Dawn CassWSSC3.66448.6
11Vickie HillaryMarmion4.84343.4
12Lynn MaloneWSSC1.97441.9
13Petra PearsonHillarys1.25439.0
14Kerry BradfieldMandurah3.14336.6
15Maree UsherMandurah2.34333.4
16Rose BeuggeWSSC1.24328.9
17Georgina GrimmettWSSC1.16328.6
18Betty RamseyWSSC0.53326.1
19Joanne TwomeyHillarys1.06219.2
20Kerry LukiesMarmion1.02219.1
21Helen RichardsonHillarys0.53217.1
22Sally SchoenQuinns Rocks1.20111.8
23Jan CantwellQuinns Rocks0.2017.8


Individual Results Veterans
RankNameClubWeight kgSpeciesTotal Points
1Graeme SigleyWSSC14.878143.5
2Gordon GoellnightHillarys13.098136.3
3Ken MatthewsMarmion6.249124.0
4Bob PendleburyMarmion18.124106.5
5Colin GreenMarmion12.046105.2
6Chick HoathHillarys11.24589.9
7Maurie RamseyWSSC10.56587.2
8Eric LayHillarys4.16786.6
9Alan LangdonWSSC6.97684.9
10Frank PierucciHillarys3.38783.5
11John GowdieMarmion2.76781.0
12Frank AntulovHillarys4.52675.1
13Len DerrickOSAC Boat7.50575.0
14Dave GreenwayHillarys3.12669.5
15Brian GreenMarmion1.84664.4
16Peter EvansMarmion1.58663.3
17Ashley WeymouthHillarys4.90453.6
18Ray BruceWSSC4.66452.6
19Graeme NottleMarmion2.55444.2
20Barry DarchMarmion4.92343.7
21Gary ThompsonWSSC1.98441.9
21Neil LeeLancelin3.76339.0
23Robert GoodallHillarys0.74436.9
24John LevittHillarys1.37329.5
25Des BlackwellQuinns Rocks1.24329.0
26Eric SullivanHillarys0.98327.9
27Eric CouzensQuinns Rocks0.86327.4
28Bob CraigieMarmion0.58326.3
29Ken JacksonMarmion1.06219.2
30Morrie MarshallMarmion0.98218.9
31Mick CantwellQuinns Rocks0.84218.4
32Jack SnoerenHillarys0.44216.7
33Ron WhiteMarmion0.34216.4
34Jan McCallHillarys0.22215.9
35Margaret SullivanHillarys0.4418.8
36Brian CarterHillarys0.1617.6
37Murray HaywardMandurah0.1217.5
38Geoffrey BradfieldMandurah0.1217.5
39Des McLeanMandurah0.1017.4
40Les GilliesMarmion0.1017.4


Individual Results Juniors
RankNameClubWeight kgSpeciesTotal Points
1Liam HillaryMarmion10.808127.2
2Michael RoddaMarmion12.54374.2
3David JenkinsMarmion2.20665.8
4Derek CobbMarmion2.14665.6
5Josie MossQuinns Rocks7.53354.1
6Dylan MossQuinns Rocks9.30252.2
7Nicole BellWSSC1.72440.9
8Luke DavisWSSC1.23438.9
9Brent O'KeefeWSSC2.93335.7
10Braden GillespieWSSC1.46329.8
11Stephanie LukiesMarmion0.94327.8
12Lawrence ShawQuinns Rocks0.66326.6
13Alex UnderwoodHillarys1.95222.8
14Jacob GeerssenMandurah1.02219.1
15Sarah GuyMandurah0.6819.7
16Chris MurphyMandurah0.1217.5


Mens Teams Results

Rank 1 Offshore Angling Club - Boat
NameWeight kgSpeciesPoints
Adam Eastman21.2512235.0
Len Derrick7.50575.0
David Rowe14.586115.3
Johnathan Rowe3.56559.2
Vince Longo13.607124.4
Peter Longo19.598162.3
Ian Eastman17.858155.4
Total Points (Lowest Score Eliminated) :866.1

Rank 2 Marmion Angling & Aquatic Club (1)
NameWeight kgSpeciesPoints
Alan Omond9.449136.8
Glen Hillary6.699125.8
Robert Jones10.94588.8
Michael Kane27.4410224.8
Ian Wilkes1.42439.7
Stephen Knight1.02438.1
Ron D'Raine1.98441.9
Total Points (Lowest Score Eliminated) :657.6

Rank 3 Whitfords Sea Sports Club (1)
NameWeight kgSpeciesPoints
Terry Bell13.617124.4
Daniel Bell22.6110205.4
Adrian Broadbent7.18685.7
Robert Gillespie1.44329.8
Graeme Sigley14.878143.5
Greg O'Keefe2.53444.1
Rolly Beugge2.37333.5
Total Points (Lowest Score Eliminated) :636.6

Rank 4 Marmion Angling & Aquatic Club (2)
NameWeight kgSpeciesPoints
Glenn Omond16.4610180.8
Roland Margaria2.66444.6
Roy Lukies0.2017.8
Peter Jones2.44554.8
Shaun Murphy9.0610151.2
Peter Jenkins13.868139.4
Darren Lockhart1.31550.2
Total Points (Lowest Score Eliminated) :621.2

Rank 5 Hillarys Yacht Club (2)
NameWeight kgSpeciesPoints
Michael O'Kane0.40325.6
Ashley Weymouth4.90453.6
Bill McPherson3.06669.2
Graeme Pearson2.66555.6
Graham Weymouth11.72591.9
Michael Gill7.75576.0
Clive King2.54780.1
Total Points (Lowest Score Eliminated) :426.5

Rank 6 Whitfords Sea Sports Club (2)
NameWeight kgSpeciesPoints
Ron Langdon2.20332.8
Joe Gauci3.74559.9
Andy Cass1.90441.6
Gary Bell3.06446.2
Chris Gaston8.23577.9
Kevin Malone8.20689.8
Paul Newsome11.48479.9
Total Points (Lowest Score Eliminated) :395.3

Rank 7 Quinns Rocks Fishing Club (1)
NameWeight kgSpeciesPoints
Bert Straw1.50440.0
Adrian Vermeer1.08549.3
Jamie Straw1.00438.0
Wayne Bennetts2.74556.0
Nick Shaw1.06438.2
Bill Leech5.20565.8
Kevin Moss0.96110.8
Total Points (Lowest Score Eliminated)287.3

Rank 8 Hillarys Yacht Club (1)
NameWeight kgSpeciesPoints
Steve Neilson2.65444.6
Garry Cunningham3.13336.5
Peter Cooper2.60667.4
Nick Fitt3.61448.4
Roland Albury0.48325.9
Ashley Weymouth4.90453.6
Murray Westlund0.0
Total Points (Lowest Score Eliminated) :276.4

Rank 9 Mandurah Offshore Fishing Club (1)
NameWeight kgSpeciesPoints
Kurt Grainger13.20597.8
Peter Green0.0
Jeff Ashworth1.58113.3
Jamie Martin3.10446.4
Michael Grainger12.40483.6
Wayne Augustin0.1217.5
Max Curry0.58217.3
Total Points (Lowest Score Eliminated) :265.9

Rank 10 Mandurah Offshore Fishing Club (2)
NameWeight kgSpeciesPoints
Andrew Donkin1.52440.1
Craig Geerssen1.38220.5
Mick Reynolds6.38349.5
Matthew Mouritz6.82351.3
Wayne Snow1.10111.4
Kenny Warner1.00111.0
Warren Usher0.5419.2
Total Points (Lowest Score Eliminated)183.8

Rank 11 Quinns Rocks Fishing Club (2)
NameWeight kgSpeciesPoints
Murk Schoen0.88110.5
Richard Lee1.50330.0
Frank Baldy1.46329.8
Total Points (Lowest Score Eliminated) :70.4

Rank 12 Lancelin Angling & Aquatic Club (1)
NameWeight kgSpeciesPoints
Pat Shinnick0.21215.8
Rod Finch0.0
Terry Simson0.0
Neil Lee3.76339.0
Peter Read0.0
Mark Van Kwanegen0.0
Andrew Hillis0.0
Total Points (Lowest Score Eliminated) :54.9


Ladies Teams Results

Rank 1 Marmion Angling & Aquatic Club (1)
NameWeight kgSpeciesPoints
Vickie Hillary4.84343.4
Kerry Lukies1.02219.1
Jan Eccles20.325126.3
Josephine Darch7.56464.2
Total Points (Lowest Score Eliminated) :233.9

Rank 2 Hillarys Yacht Club (2)
NameWeight kgSpeciesPoints
Petra Pearson1.25439.0
Margaret Sullivan0.4418.8
Noeleen Weymouth14.768143.0
Helen Richardson0.53217.1
Total Points (Lowest Score Eliminated) :199.2

Rank 3 Mandurah Offshore Fishing Club (1)
NameWeight kgSpeciesPoints
Natalie Donkin0.0
Kerry Bradfield3.14336.6
Kylie Honor11.486102.9
Maree Usher2.34333.4
Total Points (Lowest Score Eliminated) :172.8

Rank 4 Whitfords Sea Sports Club (1)
NameWeight kgSpeciesPoints
Ann Sigley2.39554.6
Sheila Langdon4.61563.4
Dawn Cass3.66448.6
Rose Beugge1.24328.9
Total Points (Lowest Score Eliminated) :166.6

Rank 5 Whitfords Sea Sports Club (2)
NameWeight kgSpeciesPoints
Georgina Grimmett1.16328.6
Betty Ramsey0.53326.1
Teresa Bryant1.64551.5
Lynn Malone1.97441.9
Total Points (Lowest Score Eliminated) :122.0

Rank 6 Quinns Rocks Fishing Club (1)
NameWeight kgSpeciesPoints
Trish Meyer0.0
Sally Schoen1.20111.8
Jan Cantwell0.2017.8
Vivian Moss10.98258.9
Total Points (Lowest Score Eliminated)78.5

Rank 7 Hillarys Yacht Club (1)
NameWeight kgSpeciesPoints
Verna McPherson1.60551.4
Colleen Smetham0.0
Joanne Twomey1.06219.2
Peg Bruce0.0
Total Points (Lowest Score Eliminated) :70.6


Veterans Teams Results

Rank 1 Hillarys Yacht Club (2)
NameWeight kgSpeciesPoints
Frank Pierucci3.38783.5
Gordon Goellnight13.098136.3
Dave Greenway3.12669.5
Eric Lay4.16786.6
Total Points (Lowest Score Eliminated) :306.5

Rank 2 Marmion Angling & Aquatic Club (1)
NameWeight kgSpeciesPoints
Brian Green1.84664.4
Cohn Green12.046105.2
Ken Matthews6.249124.0
Graeme Nottle2.55444.2
Total Points (Lowest Score Eliminated) :293.5

Rank 3 Marmion Angling & Aquatic Club (2)
NameWeight kgSpeciesPoints
Bob Pendlebury18.124106.5
John Gowdie2.76781.0
Les Gillies0.1017.4
Peter Evans1.58663.3
Total Points (Lowest Score Eliminated) :250.8

Rank 4 Whitfords Sea Sports Club (1)
NameWeight kgSpeciesPoints
Maurie Ramsey10.56587.2
Ray Bruce4.66452.6
Gary Thompson1.98441.9
Alan Langdon6.97684.9
Total Points (Lowest Score Eliminated)224.7

Rank 5 Hillarys Yacht Club (1)
NameWeight kgSpeciesPoints
Eric Sullivan0.98327.9
Frank Antulov4.52675.1
Chick Hoath11.24589.9
Robert Goodall0.74436.9
Total Points (Lowest Score Eliminated) :202.0

Rank 6 Quinns Rocks Fishing Club (1)
NameWeight kgSpeciesPoints
Mick Cantwell0.84218.4
Des Blackwell1.24329.0
Eric Couzens0.86327.4
John Meyer0.0
Total Points (Lowest Score Eliminated) :74.8

Rank 7 Mandurah Offshore Fishing Club (1)
NameWeight kgSpeciesPoints
Geoffrey Bradfield0.1217.5
Des McLean0.1017.4
Murray Hayward0.1217.5
Total Points (Lowest Score Eliminated) :22.4


Juniors Teams Results

Rank 1 Marmion Angling & Aquatic Club (1)
NameWeight kgSpeciesPoints
Liam Hillary10.808127.2
Stephanie Lukies0.94327.8
Michael Rodda12.54374.2
David Jenkins2.20665.8
Total Points (Lowest Score Eliminated) :267.2

Rank 2 Quinns Rocks Fishing Club (1)
NameWeight kgSpeciesPoints
Dylan Moss9.30252.2
Josie Moss7.53354.1
Lawrence Shaw0.66326.6
Total Points (Lowest Score Eliminated)133.0

Rank 3 Whitfords Sea Sports Club (1)
NameWeight kgSpeciesPoints
Braden Gillespie1.46329.8
Brent O'Keefe2.93335.7
Luke Davis1.23438.9
Nicole Bell1.72440.9
Total Points (Lowest Score Eliminated)115.5

Rank 4 Marmion Angling & Aquatic Club (2)
NameWeight kgSpeciesPoints
Derek Cobb2.14665.6
Jack Philp0.0
Total Points (Lowest Score Eliminated)65.6

Rank 5 Mandurah Offshore Fishing Club (1)
NameWeight kgSpeciesPoints
Bradley Green0.0
Jacob Geerssen1.02219.1
Chris Murphy0.1217.5
Denham Kelly-Wilson0.0
Total Points (Lowest Score Eliminated) :26.6

Rank 6 Hillarys Yacht Club (1)
NameWeight kgSpeciesPoints
Alex Underwood1.95222.8
Total Points (Lowest Score Eliminated) :22.8





Email this page  to a friend.  Get  Help about emailing web pages

Copyright © 2005 Australian Anglers Association, (WA Division) Inc.

Please contact us if there are any problems with this site.


This page last updated 28 March 2005.